آکادمی مربیان ایران

رابطه ساعت بیولوژیک بدن و افزایش توانایی بازیکنان

شما احتمالا زمانی از اهمیت این ساعت خبردار می‌شوید که برنامه روزانه‌ تان دچار تغییرات شده باشد . تیمهایی که معمولا مجبورند به سفر رفته و برنامه خواب یا غذای خود را تغییر دهند . همین باعث به‌هم‌خوردن ساعت بیولوژیک بدن آن ها می‌شود … برای تنظیم برنامه روزانه خود با ساعت بیولوژیک بدن ، […]

شما احتمالا زمانی از اهمیت این ساعت خبردار می‌شوید که برنامه روزانه‌ تان دچار تغییرات شده باشد . تیمهایی که معمولا مجبورند به سفر رفته و برنامه خواب یا غذای خود را تغییر دهند . همین باعث به‌هم‌خوردن ساعت بیولوژیک بدن آن ها می‌شود …

برای تنظیم برنامه روزانه خود با ساعت بیولوژیک بدن ، ابتدا باید درباره تأثیر آن بر هر یک از اعمال زیستی مانند خوردن ، خوابیدن و تمرین کردن بدانیم .

۱. خوابیدن و بیدار شدن
چرخه خواب با افزایش سن تغییر می‌کند . دانستن این به شما کمک می‌کند تا برنامه‌های روزمره خود را بهتر مدیریت کنید . بازیکنان سنین زیر ۱۳ سال معمولا سحرخیز هستند ، درحالی‌که نوجوانان تا پیش از ظهر می‌خوابند . با افزایش سن و نزدیک‌شدن به دوره پیری ، دوباره عادت سحرخیزی بازمی‌گردد . پس شاید بهتر باشد که به نوجوانان فرصت خواب صبحگاهی بیشتری داده شود …
انرژی بدن در ساعات بعدازظهر کاهش می‌یابد ؛ پس یک چرت یا استراحت کوتاه قبل تمرین به بازیابی آن کمک می‌کند .

۲. خوردن
غذاخوردن در ساعت‌هایی خاص برای سلامتی مفید‌تر است . مثلا تغذیه در ساعت‌هایی مشخص ممکن است به کاهش وزن کمک کند . در یک تحقیق ، موش‌هایی که در ساعت‌های منظم غذا دریافت می‌کردند ، از اضافه وزن و بیماری‌های مرتبط با سوخت و ساز در امان ماندند .

۳. تمرین کردن
برای اغلب افراد ، تمرین‌کردن در نیمه بعدازظهر تا انتهای آن یعنی ساعت‌های ۱۵ تا ۱۸ ، جراحت‌ کمتر و عملکرد بهتری به دنبال دارد . تمرینات قدرتی را هم بهتر است در ساعت‌های پایانی بعدازظهر انجام دهید .
این تمرینات در ساعت‌های ۱۴ تا ۱۸ اثر بهتری دارد .
عصر و غروب هم زمان مناسبی برای حرکات کششی و آرام‌ بخش مانند یوگا است .

۴. فعالیت‌های فکری
معمولا بیشتر افراد صبح‌ها تمرکز بیشتری دارند . مطالعات نشان داده است که افراد در این ساعات بیشترین توانایی شناختی را بروز می‌دهند . پس شاید بخواهید کارهای ذهنی و حسابرسی‌ ها را پیش از ناهار انجام دهید .

همچنین کارشناسان می‌گویند که پس از غذاخوردن ، سطح هوشیاری و تمرکز کاهش می‌یابد . به همین دلیل است که اغلب افراد یادگیری کمتری در کلاس‌های بعدازظهر دارند .

بین ساعت‌های ۱ ظهر تا ۱۶ بعدازظهر سطح تمرکز افت می‌کند . پس بهتر است در آن ساعات یک نوشیدنی انرژی زا بخورید .

اگر برنامه بازیکنان شما با ساعت بیولوژیک‌ آنها هماهنگ نیست ، نکات زیر شاید به شما کمک کند :

* خوابیدن و بیدارشدن بازیکنان خود را زمان‌بندی کنید :
به تیم آموزش دهید در یک ساعت مشخص بخوابند و در یک ساعت معین هم بیدار شوند . برنامه‌هایی مانند Alarmy‌ در تنظیم آن خیلی به شما کمک می‌کند . این کار باعث میشود در سفرهای تیمی به لحاظ بهره وری کمترین آسیب را داشته باشید .

* به خودتان فرصت هماهنگ‌شدن بدهید :
هماهنگ‌شدن ساعت بیولوژیک بدن با برنامه یک‌ شبه شکل نمی‌گیرد . صبور باشید . این کار حداقل دو هفته به طول می انجامد …

* به سطح انرژی بازیکنان توجه کنید :
سعی کنید فشارهای شدید بدنی را در ساعاتی که آنها سرحال‌تر هستند انجام دهید .

منبع: verywellmind
ترجمه : جاوید فرجام‌نیا
جرح و تعدیل : استاد مجید مرتضایی

مدیر سایت

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد ...
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد ...
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید ...
دیدگاه‌ها

*
*

0